הכירו את 3 הכללים שישפרו את איכות חייכם  

 

ישנם שלושה כללים מאוד חשובים ובסיסיים – אותם אנו מכנים בשיטת NLP ודמיון מודרך "חוקי תת המודע" – שכל אדם חייב להכיר וליישם.

יישום של שלושת הכללים ישפר את חייכם באופן ניכר ומשמעותי מבחינה מחשבתית, רגשית ותפקודית.

נשוב ונדגיש שלא מספיק להכיר ולהבין את הכללים – צריך ליישם אותם וזה דורש תרגול יום יומי עד שהם יהפכו לדרך חיים.

 

  1. חוק ההגשמה: שהיעד ברור, תת המודע מוצא את הדרך להגיע.

הבעיה של הרבה אנשים היא שאינם יודעים למה בדיוק הם חותרים ומצפים, הם מסתפקים ברצונות כלליים ולא מפורטים שיהיה להם טוב, וזה טוב אך לא מספיק טוב…

הכלל אומר שכאשר אדם יודע בבירור מה הוא רוצה תת המודע מוצא את הדרך להגיע לייעד.

לכן, מי שיודע בדיוק באיזו עבודה הוא רוצה לעבוד, ישיג מהר יותר את מבוקשו מאשר אדם שרוצה עבודה "טובה". הראשון, ישים לב להזדמנויות ואנשים שיכולים לעזור לו.

כולם חווים זאת כאשר הם רוצים לרכוש מוצר מסוים, בעוד שלפני כן הם לא שמו אליו לב, כעת הם רואים אותו בכל מקום.

בהקשר לחוק זה כתב הרב קוק את הדברים הבאים:

"אמר החכם שלא תפרד הדאגה ממי שרוצה לעלות מעלה שהיא למעלה ממנו … וזאת היא מדה רעה, ואינה נמצאת באדם כי-אם מצד חסרון דעת שזה העוצב ומניעת קורת-רוח בעצמו לא ימצא רק מתוך שאינו טורח להשכיל מה היא זאת המעלה, שהוא דורש מנפשו ומתעצב על הימנעה, מה הוא גדרה האמתי ותנאיה. אם היה מתישב בזה כבר היתה נפשו מאירה באור הדעת הזה, והיתה משתלמת באור שמחה וקורת-רוח של טוב-לב, מפני שממילא היו מתגלים לו הדרכים ההולכים לקנות את מצב השלמות הנכסף". (מוסר אביך ד, ג)

על כן, קחו זמן להבין מה בדיוק אתם רוצים בדיוק? ומה יעשה אתכם מאושרים?

 

  1. חוק השלילה: תת המודע אינו מכיר את המילה 'לא'.

אם אומר לכם לא לחשוב על מחט זהב קטנה ודקה, אתם תחשבו עליה.

מאחר ובשביל לשלול משהו תת המודע קודם כל מצייר אותו (על מנת לדעת מה לשלול).

ולכן כאשר אנו חושבים לעצמנו מה אנו לא רוצים, באותו רגע אנו לא רואים לנגד עינינו מה אנו כן רוצים, אלא רק את מה שאנו לא רוצים.

ומאחר ולא ברור לנו מה אנו רוצים הוא פשוט לא התרחש.

כך לדוגמא, הורים שאומרים לילדיהם לא לקלל, לא להרביץ לא לצעוק וכדומה, הילדים עדיין לא למדו כיצד כן להגיב, לפיכך יהיה קשה להם לשנות את התנהגותם.

שימו לב, אם נרבה במשפטים שליליים כנ"ל –  ניצור אווירה מאוד שלילית כי הציורים שאנו מעלים על-ידי-כך הנם שליליים (נסו בעצמכם, קראו שוב את אותן מילים ושימו לב לאווירה שנוצרת, היא בוודאי לא חיובית).

בהקשר לכך, מאחת מאגרותיו, כתב הרב קוק לרב אלעזר הכהן שהירידה של הדור לא באה "מפני שלא מיחו רבנן" על הכפירה, אל עקב כך שהם "רק מיחו ולא עוד". (אגרות הראיה כרך א אגרת קלב)

קשה מאוד לשנות התנהגות כאשר בעיני רוחנו אנו רואים רק את מה שעלינו לא לעשות.

לפיכך, תמיד תבדקו שאתם יודעים בעצמכם ומסבירים לאחרים גם מה כן צריך להיעשות, ושימו את עיקר המשקל על החיוב ולא על השלילה.

 

  1. חוק דמיון ומציאות: תת המודע אינו מבחין בין דמיון ומציאות.

כאשר אתם נזכרים בסיטואציה קשה הגוף שלכם מגיב לכך, אתם נעשים מכווצים, מכופפים, הבעות הפנים משתנות וזאת מאחר ותת המודע חוו את הדמיון כמציאות.

זו הסיבה שסרטים משפיעים על הצופים, למרות שכל צופה יודע שזהו משחק ודמיון.

הכלל הזה מצביע על כך שכל מחשבה וזיכרון שליליים נאספים אל מאגר החוויות השליליות – ולעומת זאת כל מחשבה וזיכרון חיוביים נאספים אל מאגר החוויות החיוביות.

מאגר חיובי גדול מוליד מחשובות חיוביות, רגשות מטיבים ותפקוד טוב, ולהפך.

לכן, לא צריך לחכות שהמציאות תזמן לנו חוויות טובות, אפשר ליצור אותם על ידי כוח הדמיון  ולהטיב עם עצמנו.

נסו בעצמכם – ב-21 ימים הקרובים בכל יום היזכרו בשלוש הצלחות בחייכם, שלוש חוויות טובות, ושלוש מחמאות שקבלתם, ותופתעו לגלות עד כמה שזה ישפיע עליכם לטובה.

 

"הדמיון שהמציאות מצויר בו בציורינו הפנימי, הוא יותר חשוב אצלנו מאמתתו כשהוא לעצמו, כי את אמתתו לעצמו אין אנו יכולים להשיג, ובציורינו הלא נחיה ונחוש". (קבצים מכתב יד קדשו ח"א, פנקס "אחרון בבויסק" א)

 

הרב יוגב שמחון

הכשרת מטפלים בשיטת NLP ודמיון מודרך

אהבת? שתף בבקשה:

כללי

מחילה – שחרור מכעס וטינה

כיצד להשתחרר מהכעס והטינה שיש לנו על אחרים? התשובה היא לקיחת אחריות. לרוב אנו מרגישים קורבנות של הנסיבות וכל עוד אנו מרגישים כן, רגשות הכעס

קרא עוד »
פסיכולוגיה בגישה יהודית

צמיחה ממשבר

ימי בין המצרים הם הזדמנות לדבר על נושא חשוב שנוגע לכל אחד ואחת מאתנו – והוא תפקיד המשברים בחיינו, מה תפקידם ועניינם? על-פי המקורות הפנימיים

קרא עוד »
סיפורים ומסרים

מסוגלות עצמית

מסוגלות עצמית בחור צעיר, שליח חב"ד במדינה זרה, חש כי מלאכת השליחות קשה עליו. הוא חש קושי גדול להסתגל לארץ זרה שאינו מעורה בשפתה ובתרבותה,

קרא עוד »
פסיכולוגיה בגישה יהודית

אמצעים שמקדשים את המטרה

כיצד יתכן שבנים להורים יראי שמים המקפידים על קלה כבחמורה, יוצאים בשאלה, בעוד בנים להורים שאינם מקפידים כל-כך ממשיכים לשמור על מסורת אבותם? את השאלה

קרא עוד »
פסיכולוגיה בגישה יהודית

מילים הרות גורל

חלומה של איילה היה ללמוד היסטוריה באוניברסיטה. דא עקא, שבתאונת דרכים אליה נקלעה היא נפגעה בצורה חמורה באונה המצחית (הפרונטאלית). פרופ' ראובן פוירשטיין, אצלו עברה

קרא עוד »
פתיחת צאט
1
אנחנו בוואטסאפ לשירותך
לשיחה בוואטסאפ לחצו כאן